lietajúce mestá - projekt Hydrogenase

Predstavte si mesto, týčiace sa k oblohe, ktoré môže kedykoľvek vzlietnuť a presunúť sa do úplne inej časti sveta! Nie, nie je to už len sci-fi, také mesto má vypracovaný svoj vlastný projekt a má vlastné meno -Hydrogenase.

 

33 ročný architekt Vincent Callebaut naprojektoval už viaceré futuristické stavby, medzi nimi Vertikálnu farmu Dragonfly, plávajúcu čističku rieky  Physaliu, či  mesto vznášajúce sa na vodách oceánu v tvare lotosového kvetu /Lilipad/. No tentoraz je jeho nápad lietajúceho mesta naozaj revolučný...

 

V dnešnej dobe kraľujú oblohe motorové lietadlá s hlučnými a silne znečisťujúcimi motormi, ktoré sú spolu s automobilmi a priemyslom jednými z najvážnejších ekologických problémov. V automobilovom priemysle pomaly vyvíjajú ekologické elektromobily- ale ako ekológiu preniesť do vzdušného priestoru?!

 

Treba trošku spomaliť a obzrieť sa do neďalekej minulosti. Rovnako ako tu na začiatku minulého storočia boli elektromobily konkurujúce saľovacím motorom, boli tu aj vzducholode, ktoré valcovali leteckú dopravu. Už istý čas sa očakáva návrat slávnych "lietajúcich cigár". Väščinou je to len vo víziách dizajnérov, aj keď pár nepodarených pokusov tu už bolo, napr. nemecký Cargolifter, z ktorého zostal len opustený hangár. Možno by by bolo dobré prestať kopírovať starý dobrý Hindenburg a skúsiť niečo nové. 

A na niečo nové je expertom Vincent Callebaut. Belgický architekt, ktorý navrhuje prírodou inšpirované budovy. Jeho najnovším projektom je Gigantická vzducholoď s nulovými emisiami- Hydrogenase.

Vincent rád pracuje s organickými tvarmi a u Hydrogenase tomu nieje inak. Elegantná špirála ukrýva v sebe biologickú továreň na vodík. Väčšina rastlín vyrába pmocou fotosyntézy kyslík, riasy sú však výnimkou práve produkciou vodíku. Ten nielenže nadnáša vzducholoď, ale slúži aj ako palivo pre jej všetky systémy. Síce práve nešťastne preslávený Hindenburg zachvátil požiar vďaka vodíkovej náplni a konštruktéri potom radšej používali hélium, Collebaut tvrdí že to nemusí byť nebezpečné.  Štyri vodíkové náplne Hydrgenase naplnené vodíkom sú obalené ochrannou vrstvou nehorľavého hélia. Hélium tiež nadnáša loď a nevybuchuje. 

 

Hydrogenase je skutočným lietajúcim mestom. Jej rozmery- výška 400 apriemer 180 metrov sú úctyhodné. Vnútri majú byť kancelárie, byty, vedecké laboratóriá záhrady i zábavné centrá. Voľný priestor má slúžiť k preprave obrovských nákladov až do 200 ton. Toľko totiž maximálne unesie celá loď. 

Vzducholoď drží pohromade konštrukcia z kozmických materiálov. Na jej povrchu majú byť natiahnuté dve vrstvy vodotesného a ohňovzdorného materiálu inšpirovaného listami lotosu, ktoré sa nikdy nenamočia, súčasne by mali brániť vzniku námrazy a naviac mať ovrch podobný koži žraloka kôli zmenšeniu trenia vo vzduchu. Kormidlá a stabilizátory na dolnom špicatom konci sú zas inšpirované tvarom veľrybích plutiev, pre zníženie turbulencií. Hydrogenase bude lietať rýchlosťou až 175 km/h a aj pri priemernej cestovnej rýchlosti by bola dvakrát rýchlejšia ako lode, jedenapol krát rýchlejšia ako automobily a sedemkrát pomalšia ako lietadlá. Zato ale s minimálnou spotrebou paliva, naviac paliva vyrábaného priamo na palube- spomínaného vodíka- takže vlastne zadarmo!

 

O pohon sa postará 20 nastaviteľných vrtulí, ktoré po pristátí zásobujú loď elektrinou ako veterné turbíny, dopĺňajúce tak činnosť fotovoltaických článkov. Cieľom projektu je, aby Hydrogenase nepotrebovala zvonku dodávať žiadnu energiu a ideálne ju pri zakotvení ešte produkovala. ubytovacie miesta na lodi sú plné zelene čistiace vodu a premieňajúce odpad na biomasu. hydrogenase bude doslova lietajúci hrad , ktorý vydrží aj dlhé obliehanie. Aj keď na lietanie sú vodorovné tvary starých dobrých vzducholodí vhodnejšie vďaka menšiemu aerodynamickému odporu, vďaka najmodernejšej navigačnej a počítačovej technike nebude riadenie lode až taký veľký problém...

 

Kotvenie, ktoré je bez hangáru pre vzducholode vždy problém kvôli silnému vetru, je však vymyslené skvelo. Vzducholoď pristáva do plávajúcej základne s otvorom v strede, kde sa Hydrogenase zapichne ostrým dolným koncom a stane sa obrým domom. Len sa z neho nesmie v silnom vetre stať nechcená a neovádateľná obria plachetnica. Je to jeden zo zatiaľ mnohých otáznikov týkajúcich sa Hydrogenase. Avšak vízia lietajúceho mesta a nutnosť efektívne riešiť ekologickú aj ekonomickú krízu vo svete bude nútiť tieto roblémy čoskoro vyriešiť...

 

Zdroj: časopic ABC č. 16, https://abc.blesk.cz/

https://www.archdaily.com/59346/hydrogenase-vincent-callebaut/

© 2010 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode