Noemova archa budúcnosti
Vedci celé roky bijú na poplach. Ak sa ľudstvo nespamätá, môže sa toľko skloňovaná kataklizma spôsobená globálnym otepľovaním stať realitou. A na svete je už prvý projekt novodobej Noemovej archy. LILYPAD.
Desivá vízia budúcnosti
Známy architekt si zjavne nerobí o budúcnosti ľudskej rasy žiadne ilúzie. A prikláňa sa k skeptickému názoru vedcov, ktorí sa domnievajú, že v dôsledku negatívnej činnosti človeka môže o niekoľko desaťročí dôjsť, na Zemi k ďalšej potope. Globálne otepľovanie má za následok topenie ľadovcov, a to nielen oceánskych, ale aj kontinentálnych, a ľadovcov v Antarktíde a Grónsku. Podľa predpovede GIEC (Groupe ďExperts Intergouvernemental sur ľEvolution du Climat) by mali v priebehu 21. storočia svetové moria stúpnuť o 20 až 90 cm, čo by znamenalo v priemere 50 cm (len na porovnanie - v 20. storočí to bolo iba 10 cm). Podľa medzinárodnej vedeckej scény by globálne oteplenie len o jediný stupeň spôsobilo zvýšenie hladiny oceánov o jeden meter! Morská voda by zaplavila obrovské časti pevniny - Bangladéš by stratil 17,5 percenta svojho územia, Holandsko šesť a Egypt jedno percento. No napríklad atol Majuro v Marshallových ostrovoch v Oceánii by prišiel o viac ako tri štvrtiny pevnej zeme! Jeden jediný meter by pripravil o prístrešie takmer 50 miliónov ľudí. Ak by vzostup oceánov pokračoval o ďalší meter, Vietnam, Egypt, Bangladéš, Guyanu a Bahamy by zasiahla nepredstaviteľná katastrofa. Voda by zaliala najhustejšie osídlené miesta a najúrodnejšie oblasti by zničilo prenikanie slanej vody do miestnych ekosystémov. More by zároveň pohltilo New York, Bombaj, Kalkatu, Hočiminovo Mesto, Šanghaj, Miami, Lagos, Abidjan, Jakartu, Alexandriu a z povrchu zeme by zmizli početné rastlinné a živočíšne druhy. A kam by sa podelo 250 miliónov ľudí bez domova?
Vízia budúcnosti nesúcej sa v znamení závažnej ekologickej katastrofy sa v posledných rokoch stala lákavou témou aj pre architektov z celého sveta. Rodia sa návrhy špeciálnych ochranných protipovodňových hrádzí či unikátnych lesov energeticky i potravinovo sebestačných mrakodrapov. No medzi najzaujímavejšie rozhodne patrí Callebautova futuristická Noemova archa. Obojživelné a úplne sebestačné plávajúce mesto Lilypad by sa malo stať novým domovom pre ľudí rozličného veku, sociálneho postavenia, národnosti a rasy. Originálne riešenie návratu človeka do lona oceána, z ktorého pred miliardami rokov vzišli jeho predchodcovia, spĺňa aj štyri výzvy OECD z marca tohto roka - klíma, biologická rôznorodosť, voda a zdravie.
Realita či utópia?
Príroda má v srdci známeho architekta mimoriadne dôležité miesto. Potvrdzujú to aj projekty, pri ktorých sa inšpiroval jej tvarmi. Lilypad je „ľudskou" verziou nádherného gigantického polynézskeho lekna Amazonia Victoria Regia. Jediná stavba by v prípade svetovej katastrofy prichýlila na ploche 500-tisíc metrov štvorcových až 50-tisíc ľudí. A Lilypad nie je vyhradený výlučne pre človeka. Keďže obojživelné mesto je chápané ako novodobá Noemova archa, dôležitú funkciu na nej bude plniť aj fauna a flóra. Rastliny a zvieratá by mali pomáhať udržiavať kolosálne mesto budúcnosti v rovnováhe a zároveň poskytovať ľuďom dostatok potravy. V strede obojživelného ekopolisu je navrhnutá sladkovodná lagúna zachytávajúca životne dôležitú dažďovú vodu. Rezervoár pitnej vody by mal byť hlboko zapustený pod úrovňou vodnej hladiny. Jednak preto, aby nedošlo k jeho znečisteniu, a jednak preto, aby sa obrie mesto mohlo plaviť v subarktických oblastiach sveta.
Samozrejme, aj v tomto prípade ide o návrh s výsostným ekologickým akcentom. Lilypad je navrhnutý tak, aby jeho existencia mala na prírodu minimálny škodlivý dosah. Všetku potrebnú energiu bude plávajúce mesto získavať z takmer desiatky rozličných obnoviteľných prírodných zdrojov. Základom ľudskej existencie by sa stala nielen solárna a veterná, ale aj hydraulická, termálna, osmotická či prílivová a odlivová energia, ba dokonca aj energia z biomasy. Podľa Callebautovho projektu by si Lilypad dokázal vyrobiť dokonca viac energie, ako spotrebuje. Navyše je povrch mesta vytvorený z vrstvy polyesterových vlákien potiahnutej oxidom titaničitým (TiO2) - tzv. titánovou belobou, ktorý vstrebáva oxid uhličitý z atmosféry do svojej dioxidovej podstaty.
Ekologické obojživelné mesto môže byť pripevnené k pobrežiu, no rovnako sa môže nechať voľne unášať oceánskymi prúdmi od pólu k pólu. Podľa architektonického návrhu by mal byť Lilypad rozčlenený na tri vrchy - obytné oblasti s nádhernými visutými záhradami - a tri prístavy, ktoré by plnili presne stanovenú funkciu. Zamerané by boli na prácu, obchody a zábavu.
Callebautova idylka miest budúcnosti, kde všetci budú žiť v dokonalej svornosti a v súlade s prírodou, má už svojich početných nadšených vyznávačov, ale aj odporcov. Zostáva odpovedať už len na jedinú otázku: Je tento projekt vôbec realizovateľný? Samotný Callebaut má síce o vzhľade a rozčlenení Lilypadu jasnú predstavu, pôsobivé vizualizácie však zatiaľ nedoplnil bližšími technickými špecifikáciami. Koniec koncov, druhá svetová potopa by predsa len nemala nastať v najbližších desaťročiach, takže odborníci budú mať dostatok času na vyriešenie zásadných technických problémov.
Zdroj:
https://www.grandresidence.sk/architektura/noemova-archa-buducnosti/