Dubaj

 

Dubai

 

Dubai je domovom piesku, slnka, výškových budov a nákupov. Pred storočím to bolo pokojné mestečko, kde žili lovci perál a obchodníci v chatrčiach. Dnes je obchod v Dubaji už medzinárodný a medzi mešitami a veterníkmi stoja mrakodrapy budúcnosti.

Odvaha mesta je neuveriteľná. Nedostatok pobrežia pre výstavbu hotelov? Postavili si umelé ostrovy so 120km nového pobrežia. Potreba lepšieho spojenia so svetom? Postavili si medzinárodné letisko za 15 rokov, ktoré sa stalo stavbou roka.

Potreba sa trochu zviditeľniť? Stavte sa na najdrahších konských pretekoch, v miliónových lotériách, v medzinárodnom tenise, v golfových turnajoch a na mesačných nákupných festivaloch. potreba mať zopár  dominánt vďaka ktorým vás ľudia spoznajú? Stavajú stále viac najvyšších a najdrahších hotelov a silueta mesta prebodáva oblohu. A, samozrejme, Dubai sa čoskoro stane domovom najvyššej budovy na svete: Burj Dubai.

 

Dubaj je mesto patriace do federácie siedmich Arabských emirátov. Má 1,6 mil. obyvateľov (2007). Sídlom panovníka (hlavný mestom) je Abú Zabí.

Emirát Dubaj (إمارة دبيّ Imára Dubajj) je emirát na Arabskom polostrove, na pobreží Perzského zálivu. Leží na okraji Arabskej púšte, ktorá siaha od Jemenuaž po Irak. V okolí sa nenachádzajú žiadne rieky, hoci mnohí za rieku považujú Dubai Creek, ide však iba o zátoku v rámci Perzského zálivu. Na východnom brehu Dubai Creek-u sa nachádza štvrť Deira, na západnom brehu Burj Dubai, na juhu leží štvrť Al-Aweer. Písomné dokumenty potvrdzujú existenciu mesta najmenej 150 rokov pred formovaním samotných UAE. Dubai sa podieľa politicky, vojensky aj ekonomicky spolu s ďalšími 6 emirátmi, na riadení štátu , aj keď každý z emirátov má aj vlastné zákony. Dubai(Emirát)má druhu najväčšiu populáciu 2,2 milióna obyvateľov, po emiráte Abú Zabí(Hlavné mesto UAE). Práve Dubaj a Abu Zabi disponujú špeciálnym právom veta, pri prejednávaní kritických záležitostí. Momentálny Vládca emirátu je šejk Muhammad bin Rášid Ál Maktúm, ktorý tiež spĺňa funkciu Premiéra a viceprezidenta Spojených Arabských Emirátov

Väčšina prínosov pre Dubai, zaznamenáva obchod, výroba a služby. Prínosy z ropy a zemného plynu prispievajú do rozpočtu menej než 6% o objeme 37 miliard USD (2005). Dubaj však púta celosvetovú pozornosť pre svoje projekty (stavby, športové a rekreačne centra) ale táto pozornosť tiež súvisí z už rozvinutou ekonomikou, založenou zväčša zahraničnej pracovnej sile.

Dejiny

 

Prvá zmienka o Dubaji pochádza ešte z roku 1095, no predpokladá sa, že jeho územie bolo osídlené už dávno predtým, keď sa tu nachádzali obchodné centrá medzi Západom a Východom. Mesto v roku 1580 opísal aj benátsky obchodník s perlami Gasparo Balbi, keď sa zmienil o Dubaji ako o mieste kde pracujú práve Venéti hľadajúci perly. Ďalšie zmienky pochádzajú z roku 1799. V roku 1820 uzavrel dubajský šejk s Britmi Pobrežnu mierovú zmluvu.

V roku 1833 sa dynastia Al Maktoum presťahovali z Abu Dhabí(Zabí) a ich nové pôsobisko sa stal práve Dubaj. Ten prešiel pod britskú ochranu podľa zmluvy v rámci ktorej sa Briti zaviazali chrániť Dubaj pred útokmi Turkov. Dubaj ďalej lákal zahraničných obchodníkov s perlami a neskôr sa v meste vďaka jeho výhodnej polohe začali usídľovať indickí obchodníci. Dubajský obchod s perlami bol vážne narušený počas Prvej svetovej vojny a ešte viac počas Veľkej hospodárskej krízy na konci 20. rokov. Nové obdobie v dejinách Dubaja nastalo po Druhej svetovej vojne, keď sa Dubaj pripojil ku Kataru. Dubaj zažil v tomto čase veľký rozvoj, keď boli objavené ložiská ropy. Do mesta sa prisťahovali indickí a pakistanskí robotníci a medzi rokmi 1968  1975 narástol počet obyvateľov o 300%. V roku 1971 sa Dubaj stal súčasťou Spojených arabských emirátov a dôležitosť mesta ešte posilnili libanonskí utečenci a zriadenie zóny voľného obchodu v prístave Jebel Ali. Pre Dubaj bola pomerne veľkým plusom aj vojna v zálive v roku 1990, keďže sem stiahli svoje finančné aktivity firmy zKuvajtu a neskôr aj z Bahrajnu. Po roku 2000 sa z Dubaja začalo stávať najrýchlejšie rastúce mesto sveta. Symbolom nových zmien sa stala stavba hotelaBurdž al-Arab.

 

Hospodárstvo

Hrubý domáci produkt HDP dosiahol v roku 2005 výšku 37 miliárd USD. Celá ekonomika Dubaia bola postavená na ropnom priemysle, len že príjmy práve z takéhoto priemyslu dosahujú podiel menej ako 6%, čo značí že do štátneho rozpočtu prispievajú hlavne iné odvetia hospodárstva. Avšak, napriek tomu Dubaj produkuje 240 000 barelov ropy denne, a tiež množstvo zemného plynu, (podiel emirátu v UAE je 2%). Ropné rezervy Dubaja sú už značne zmenšené a celkové vyčerpanie zásob sa odhaduje do 20 rokov. Najziskovejším odvetím hospodárstva pre Dubai je obchod (16%), entrepôt (15%) a finančné služby. Pre Dubaj sú top re-exportujuce krajiny Irán(790 mil. USD) India (204 mil. USD) a Saudská Arábia (194 mil. USD) Najdôležitejšie krajiny z hľadiska importu  Japonsko(1,5 mld. USD) Čína (1,4 mld. USD) a USA(1,4 mld. USD)

So začiatkom ťažby ropy v 60. rokoch 20. storočia začal Dubaj bohatnúť. V 70. a 80. sa stal Dubaj dôležitou obchodnou cestou z čoho profituje dodnes entrepôt. S ťažbou ropy do krajiny prichádzali nové bankové a finančné inštitúcie. Do roku 1990 sa v Dubaji voľne obchodovalo so zlatom. Začali sa vytvárať miesta voľného obchodu, ako je Jebel Ali, Palm Islands, Sheikh Road a iné miesta.

Jebel Ali je prístav v Dubaji, postavený v 70. rokoch, a je to najväčší prístav vybudovaný človekom a 8. najdôležitejší čo sa týka nákladnej dopravy. Bolo postavené medzinárodné letisko (ktoré podlieha značnej inovácii (2008)).

Aj v Dubaji sa enormne rozvíja priemysel, a odvetia ako IT technológie, ale dôraz sa kladie na finančné služby finančné operácie na Burze, atď. Do krajiny prišli svetové firmy ako EMC Corporation, Oracle Corporation, Microsoft, a IBM, a svetové média ako MBC, CNN, Reuters and AP. Vytvárajú sa tu priemyselné parky, zaoberajúce sa vedou, výskumom a výrobou.

Medzi nové priemyselné parky patria:

§  Dubiotech, park venovaný výskumu a inovácia v biotechnológii

§  Techno Park, park orientovaný na výrobu vysokej technológie s viac ako 23 km²

§  Dubai Silicon Oasis zaoberajúca sa elektrotechnikou.

§  Dubai Industrial city, obrovský priemyselný park zameraný na produkciu kovov, ťažba, petrochémiu, farmáciu, výrobu potravín, v neposlednom rade je tu zastúpený strojársky priemysel, atď...

Dubai Financial Market (DFM) finančný trh bol zavedený v roku 2000, ako sekundárna inštitúcia zaoberajúca sa obchodom, cennými papiermi v Dubaji. Pre enormnú vzrastajúcu ekonomiku, už v prvom kvartáli 2006celkový obchodný obrat dosiahol 400 miliárd akcií, premenené v 95 miliárd USD. Veľké projekty viedli k budovaniu mrakodrapov, v ktorých sídlia svetové korporácie, či spoločnosti patriace Emirátom ako Emirates Towers, Burdž Chalífa a iné.

Krajina sa však v posledných rokoch začala orientovať na turizmus a medzinárodný obchod. Pre ilustráciu, v roku 2009 sa v Dubaji stavia niekoľko stoviek mrakodrapov. K tomu treba ešte pripočítať tri ostrovné komplexy v tvare obrovských pálm a jeden v tvare zemegule. Vyťaženosť hotelov je priemerne vyše 80%. Medzi najznámejšie projekty patria Palm Islands, najdrahší hotel na svete Burj Al Arab. Ostrovy vytvárajúci mapu sveta, tiež Dubai Marina a iné.

 

Geografia

Dubaj je situovaný na pobreží Perzského zálivu v Spojených arabských emirátoch a nachádza sa zhruba 16 m n.m. Samotný Emirát Dubaj susedí s Abu Zabí z juhozápadu, Sharjah na severovýchode a s Ománom na Juhovýchode. More obmýva Dubaj zo severnej a severozápadnej strany. Územie Dubaja dosahuje rozlohy 4 114 km2 Do Dubaja zasahuje z juhu Arabská púšť. Púšť určuje Dubaju aj typ pláži ktoré sa zo západu na východ líšia. Čím ďalej na východ, tým väčšmi rastú pieskové duny, ktoré su zafarbené do červena, oxidom železným. Smerom na Severovýchod k Ománu sa pomaly vypínajú hory až do výšky 1300 m. Dubaj nemá žiadnu prirodzenú rieku, Má však umelo vybudovanú zátoku Dubai Creek. Z hľadiska seizmických aktivít má veľmi stabilnú polohu, keď najbližšia tektonická platňa sa nachádza 120 km od Spojených arabských emirátoch. Odborníci tiež vylučujú nejaké možné prívaly cunami, pretože Perzský záliv nie je na toľko hlboký a priestranný, aby sa vlny dokázali vytvoriť.

Umelá zátoka Dubai Creek lemuje severovýchodnú a juhozápadnu časť mesta. Východná časť mesta sa nazýva Deira, a je lemovaná Emirátom Sharjah, na východe od Dubaja. Medzinárodné letisko Dubaj sa nachádza práve v časti Deira. No veľa z Dubajských nových projektov, je situovaných smerom na západ od Dubai Creek a hlavne na pobrežnej časti Jumeirah.

Klimatické podmienky

 

Dubaj má horúce klimatické podmienky, Niektoré mesiace presahujú s priemernou teplotou aj 40°C. Zrážky sa vyskytujú sporadickejšie len okolo 150mm za rok. Zrážky sa väčšinou vyskytujú v mesiacoch Január, Február a Marec. Vlhkosť v zimných mesiacoch je 60%

 

Obyvateľstvo

V roku 1998, 17% populácie boli rodení obyvatelia Emirátov, zvyšok tvorili cudzinci. 51% Dubajčanov pochádza z Indie, 16% z Pakistanu, 9% z Bangladéša, 3% z Filipína 3% boli definovaní ako „západniari“. Cudzinci tu žijú s pracovným povolením, bez ktorého musia Dubaj do 30 dní opustiť. Aj preto je tu takmer nulová nezamestnanosť. Kriminalita je tiež veľmi nízka. V poslednom čase však vyvolali širokú medzinárodnú reakciu správy o porušovaní ľudských práv robotníkov. V Dubaji sa začalo s ťažbouropy roku 1966. Dovtedy žil prevažne z obchodu, najmä so zlatom a perlami. Už roku 1930 bol Dubaj najväčším obchodným mestom v Perzskom zálive.

 

Turistický ruch

Dubaj samotný má iba 15 kilometrov pláži. Po dostavbe ostrovných komplexov ich však bude až 1 500 km. Najväčším projektom je Dubailand – svet zábavy v púšti, skladajúci sa z lyžiarskych svahov, pretekárskeho motoristického okruhu, ekoparku a najväčšieho nákupného centra na svete. Pravdepodobne najcharakteristickejším symbolom dnešného Dubaja je luxusný 321 metrov vysoký sedem hviezdičkový hotel Burdž al-Arab ("Veža Arabov"), postavený roku 1999, v tvare plachetnice. Jeho interiér je plný zlata, mramoru. Pobyt stojí od 2000€ do 8300€ za noc.

 

 

Mesto Dubai v oblakoch

 

Odvážne plány mesta: umelé ostrovy zľava: Waterfront, Palm Jebel Ali, Palm Deira, The World a Palm Jumeirah

 Burj Dubai

 

Celková plocha

 

517,240 m˛

 

 

 

Začiatok výstavby

 

21 September 2004

 

 

Otvorenie

 

2 December 2009

 

 

Anténa/veža

 

Horné podlažie

 

OB konštrukcia

 

818 m (2,684 ft)

 

636.0 m

 

 

 

574.4 m

 

 

 

 

Počet podlaží

 

162 floors

 

 

Plocha podlaží

 

334,000 m2 (3,595,100 sq ft)

 

 

Investor

Emaar

 

 

 

 

 

Burj Dubai (Dubajská veža) je vežový mrakodrap, stavajúci sa v Dubaji, v Spojených Arabských Emirátoch. Je to najvyššia konštrukcia postavená človekom s výškou 818m. výstavba začala 21. Septembra 2004 a budova sa pravdepodobne dokončí a začne využívať koncom roka 2009.

Mrakodrap je súčasťou 2 km2 veľkého urbanistického projektu nazvaného „Downtown Burj Dubai“ na 1. Interchange popri diaľnici Sheikh Zayed Road, blízko hlavnej obchodnej štvrte. Architekt veže je Adrian Smith, ktorý pracuje pre spoločnosť Skidmore, Owings and Merrill od roku 2006.

Celkový rozpočet pre Dubajskú vež je asi 4.1 miliardy dolárov a pre celé nové „centrum Dubaja“ 20 mld USD. Cena plochy kancelárskeho priestoru sa vyšplhá na 43 000 dolárov /m2 a cena obytnej plochy rezidencií od Armaniho bude 37 500 dolárov/ m2.

Výška:

Postup:

21. september 2004: spoločnosť Emaar zahájila výstavbu.

Február 2007: stavba prevýšila Sears Tower (dnes Willis Tower) ako budova s najväčším počtom podlaží

13. máj 2007: prekonala rekord výškového betónovania konštrukcie s výškou 452 m, predbehla Taipei 101, ktorej OB konštrukcia dosiahla výšku 449.2 m

21. júl 2007: prekonala Taipei 101, ktorej výška 509,2 m ju urobila najvyššou stavbou sveta

12. august 2007 prekonala anténu Sears Tower, ktorá je vo výške 527,3 m

3. september 2007: Burj Dubai sa stala druhou najvyššou samostatne stojacou konštrukciou, predbehla vežu Ostakino Tower v Moskve s výškou 540 M

12. setember 2007: s výškou 555.3 m sa stala najvyššou samostatne stojacou stavbou, prekonávajúca výšku veže CNN Tower v Toronte.

7. apríl 2008: s výškou 629 m prekonala televíznu vežu KVLY-TV  Mast a stala sa súčasnou najvyššou konštrukciou postavenou človekom.

17. jún 2008: výška Burj Dubai je viac ako 636 m ale Emaar oznamuje, že konečná výška nebude oznámená do ukončenia výstavby v roku 2009

 

zdroj:

https://en.wikipedia.org/wiki/Dubai

https://en.wikipedia.org/wiki/Burj_Khalifa

© 2010 Všetky práva vyhradené.

Tvorba web stránok zdarmaWebnode